Usuwanie kamienia nazębnego w Toruniu

Wszyscy chcieliby mieć piękne, białe zęby ale często rzeczywistość znacznie odbiega od marzeń. Niekiedy kolor zębów wynika z cech genetycznych lub przebarwień spowodowanych paleniem tytoniu oraz częstym piciem herbaty i kawy. Niemniej jednak często problemy powoduje kamień nazębny, który powoduje zażółcenie się szkliwa. W jego usunięciu pomoże pacjentowi dobry stomatolog. Toruń (dentysta-stomatolog.com) to miasto w którym znajduje się wielu dentystów, warto więc skorzystać z ich pomocy. Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny ale przede wszystkim zdrowotny. Osadzając się na szkliwie powoduje on rozpychanie przestrzeni pomiędzy dziąsłami a nasadą zęba, co przyczynia się do powstania kieszonek w których rozwija się proces chorobowy. Niestety przy dłuższym ignorowaniu zjawiska prowadzi wprost do paradontozy, osłabiając umocowanie zębów w kości, co z czasem może nawet zakończyć się ich wypadaniem.

W skład kamienia nazębnego wchodzą osady ale jego podstawę stanowią kolonie bakterii, które wytwarzają specjalne substancje chemiczne, pozwalające im na silne związanie z powierzchnią zęba i zabezpieczenie dolnych warstw kolonii przed działaniem płukanek dezynfekujących. Owe drobnoustroje często są dosyć niebezpieczne, powodując nie tylko próchnicę ale zwiększając ryzyko zaburzeń w innych rejonach organizmu, w przypadku ich połknięcia lub dostania się do wnętrza tkanek przy drobnym urazie jamy ustnej. W związku z tym regularne usuwanie kamienia nazębnego jest kluczowym elementem profilaktycznym zapobiegającym procesom chorobowym w jamie ustnej oraz pomagającym w zachowaniu ogólnego zdrowia. Zabieg ten wykonują dentyści niekiedy ręcznie za pomocą haczyka i dłuta, najczęściej jednak przy użyciu specjalnej maszyny, która rozbija osad przy pomocy ultradźwięków. Zabieg ten uważa się za nieco nieprzyjemny z uwagi na wibracje urządzenia oraz skłonność do podrażnienia i krwawienia wrażliwych dziąseł. Niemniej jednak procedura sprawia niewiele bólu i nie wymaga znieczulenia. Po usunięciu kamienia można przeprowadzić piaskowanie zębów, które zwolni tempo tworzenia się nowego osadu. Niezbędne zabiegi profilaktyczne wykona każdy dentysta. Toruń stanowi siedzibę wielu niezłych stomatologów, warto więc zarezerwować sobie wizytę w jednym z gabinetów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>